آشنایی با جزیره قبرس و بررسی تفاوت قبرس شمالی و قبرس جنوبی

  • 1 سال پیش
  • 0

مهاجرت مراحل مختلف و پر فراز و نشیبی دارد و کسانی که قصد مهاجرت دارند، معمولا با دنیایی از سوالات روبرو بوده و به دنبال یافتن پاسخ مناسب هستند تا بتوانند مسیر رسیدن به هدفشان را هموارتر طی کنند. از این رو ما در وبسایت قبرس شمالی به واسطه ی مقاله های خود سعی کرده ایم تا با شناخت نیازها و مشکلاتی که ممکن است در مسیر مهاجرت پیش رو قرار گیرد، سوالات و دغدغه های مهاجران را به بهترین شکل پاسخ دهیم.

تفاوت قبرس شمالی و قبرس جنوبی
آشنایی با قبرس شمالی

در میان سوالات متداولی که مهاجران، از کارشناسان مهاجرت می پرسند، این است که قبرس شمالی و قبرس جنوبی چه تفاوت هایی باهم دارند. قبرس شمالی بهتره یا جنوبی ؟ تفاوت پایتخت قبرس شمالی و قبرس جنوبی چیست؟ زبان مردم قبرس شمالی و قبرس جنوبی چه تفاوتی دارد؟ دین مردم قبرس شمالی و قبرس جنوبی چه تفاوتی دارد؟ آیا پرچم قبرس شمالی و قبرس جنوبی از هم متفاوت است؟ واحد پول قبرس شمالی و قبرس جنوبی جه تفاوتی دارد؟ بدین ترتیب در این بخش به تمامی این سوالات و سایر سوالات احتمالی شما پاسخ خواهیم داد و شما می توانید جهت دریافت اطلاعات بیش تر و برقراری ارتباط با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید.

کارشناسان این مجموعه همانند شما روزگاری مسیر پرپیج و خم مهاجرت را سپری کرده و اکنون پس از گذشت سال ها تحصیل، کار و زندگی در قبرس شمالی و آشنایی با قوانین این سرزمین آماده اند تا تجربیات خود را در اختیار هموطنان عزیز و گرامی ایران قرار داده تا بتوانید با روبرو شدن با کمترین مشکلات به قبرس مهاجرت کنید. شما می توانید برای آشنایی بیش تر با این سرزمین، خرید ملک به صورت تمام اقساط و همچنین سرمایه گذاری در قبرس شمالی با کارشناسان مجموعه ادلیا تماس بگیرید:

شماره تماس : 905338742205+

 قبرس شمالی و قبرس جنوبی کجاست و چه ویژگی هایی دارد؟

تفاوت قبرس شمالی و قبرس جنوبی
معرفی شهرهای قبرس شمالی و جنوبی

کشور و جزیره ی قبرس از دو بخش قبرس شمالی و قبرس جنوبی تشکیل شده است که هر یک از این بخش ها دارای قوانین منحصر به فرد خود هستند. در ادامه به ویژگی ها و قوانین هر یک از این بخش ها خواهیم پرداخت.

جدول زیر به طور خلاصه برخی از تفاوت های اصلی و مهم در قبرس شمالی و قبرس جنوبی را شرح داده است.

نامپایتختزباندینواحد پولجمعیت
قبرس شمالینیکوزیای شمالیترکیاسلاملیر ترکیه400000 نفر
قبرس جنوبینیکوزیایونانیمسیحیتیورو800000 نفر

پایتخت قبرس شمالی و قبرس جنوبی چه تفاوتی دارد؟

تفاوت قبرس شمالی و قبرس جنوبی
پایتخت قبرس شمالی و جنوبی

همانطور که در جدول بالا آمده، پایتخت قبرس شمالی و قبرس جنوبی، شهر نیکوزیا است. در میانه سال های 1963 و 1964 میلادی، میان ترک ها و یونانی های جزیره ی قبرس اختلافات و درگیری هایی بوجود آمد که منجر به تقسیم شهر نیکوزیا به دو بخش شمالی و جنوبی شد. پس از این که شهر نیکوزیا به دوبخش تقسیم شد و به دنبال آن اعلام استقلال قبرس شمالی از قبرس جنوبی در سال 1983 ، بخش شمالی نیوزیا با نام “نیکوزیای شمالی” به عنوان پایتخت قبرس شالی و بخش جنوبی اش با نام “نیکوزیا” به عنوان پایتخت قبرس جنوبی شناخته شد.

لازم به ذکر است که امروز نیکوزیا افزون بر پایتخت سیاسی، به عنوان پایتخت مالی قبرس شمالی و قبرس جنوبی شناخته شده است.

جالب است بدانید که نیکوزیا برگرفته از نام اساطیری یونان به معنای “ایالت سفید” یا شهر “خدایان سفید” است. قدمت سکونت بشر در این شهر به بیش از 4500 سال می رسد. این شهر از قرن دهم میلادی، پایتخت قبرس شناخته شده است. نام نیکوزیا برای نخستین بار در سال 672 پیش از میلاد مسیح در منشوری متعلق به پادشاه آشوری دیده شده است.

چه تفاوتی در زبان مردم قبرس شمالی و قبرس جنوبی وجود دارد؟

یکی از بارزترین تفاوت ها در قبرس شمالی و قبرس جنوبی، تفاوت در زبان مردم این دو جزیره است. با توجه به این که اکثر ساکنین قبرس شمالی ترک هستند، زبانشان نیز ترکی قبرسی است. ترکی قبرسی جزو لهجه های ترکی استانبولی محسوب می شود. همچنین اگر به خاطر داشته باشید، اشاره کردیم که این کشور سال های طولانی در استعمار انگلستان بوده و به دنبال آن مهاجران بیش تری نسبت به قبرس جنوبی دارد. به همین دلیل می بینیم که بسیاری از مردم قبرس شمالی علاوه بر زبان ترکی به زبان انگلیسی نیز مسلط هستند و در بسیاری از دانشگاه ها دروس به زبان انگلیسی تدریس می شود. در مقابل ساکنین قبرس جنوبی معمولا از نژاد یونانی ها هستند و قاعدتا به زبان یونانی صحبت می کنند.

در مجموع باید گفت که زبان رسمی در کشور قبرس ترکی و یونانی است. ضمن این که زبان انگلیسی هم که حاصل استعمار انگیس است، در میان ساکنین این جزیره رواج دارد. از آن جایی که این جزیره، مهاجرپذیر بوده، در طی سال های متمادی مهاجران مختلفی از سراسر دنیا مهاجرت کرده است زبان های دیگری چون فرانسوی، عربی، ارمنی و روسی هم در میان مردم رواج دارد.

بررسی تفاوت زبان مدارس قبرس شمالی و قبرس جنوبی

تفاوت قبرس شمالی و قبرس جنوبی
آموزش در کشور قبرس

مطابق قانون اساسی کشور قبرس، هریک از حوامع ترک یونانی مسئول آموزش زبان خویش هستند. بدین ترتیب در مدارس قبرس شمالی که تحت نظارت دولت ترکیه است، به زبان ترکی و در مدارس قبرس جنوبی که تحت نظارت دولت قبرس است، به زبان یونانی آموزش می بینند. ضمن این که به دلیل وجود مهاجران زیاد در این کشور، زبان انگلیسی هم در برخی از مدارس این کشور تدریس می شود.

در دانشگاه ها و موسسات عالی نیز زبان رسمی یونانی و ترکی است. همچنین به دلایلی که در بالا بدان اشاره شد، زبان انگلیسی نیز رایج است. علاوه بر زبان های یونانی، ترکی و انگلیسی، زبان های ارمنی، فارسی و روسی در مدرس مختلف این کشور رایج است.

لازم است این نکته را بیفزاییم که برای مهاجرت به این کشور به ویژه برای ایرانی ها، قبرس شمالی مناسب تر می باشد، با توجه به این که زبان رسمی و زبان آموزشی در مدارس و موسسات عالی ترکی و انگلیسی است.

آشنایی با ادیان مردم در قبرس شمالی و قبرس جنوبی

یکی از تفاوت هایی که در میان دو بخش قبرس شمالی و قبرس جنوبی به وضوح به جشم می خورد، تفاوت در دین این منطقه است. مطابق قانون اساسی این کشور، هر شخصی به صورت آزادانه حق آزادی اندیشه و انتخاب مذهب را دارد. از این رو می توان گفت که دین رسمی در این کشور حکم فرما نیست. اما کثیری از جمعیت قبرس را یونانی تبار و ترک ها شکل می دهند، حدود 89 درصد حمعیت این جزیره مسیحی هستند.

مسیحیت، ارتدوکس89% درصدمسیحیت، پروتستان2% درصد
مسیحیت، کاتولیک2.9% درصداسلام1.8% درصد

ساکنین قبرس شمالی به دلیل این که عمدتا از جوامع ترک ها هستند، مسلمان و از اهل سنت هستند. در مقابل آن ساکنین قبرس جنوبی که اکثرا یونانی تبارند، مسیحی می باشند.

از آن جایی که دین غالب در قبرس شمالی اسلام است، این کشور می تواند برای ایرانی هایی که قصد مهاجرت به آن را دارند، گزینه ای مناسب باشد.

تفاوت های اصلی در واحد پول قبرس جنوبی و قبرس شمالی

تفاوت قبرس شمالی و قبرس جنوبی
واحد پولی در قبرس شمالی و جنوبی

تفکیک قبرس به دو بخش شمالی و جنوبی و تحت مستعمره بودن کشورهای دیگر بر واحد پولی این کشور نیز تأثیری مستقیم داشته است. واحد پول قبرس شمالی متفاوت از واحد پول در قبرس جنوبی است.

از آنجایی که قبرس شمالی تحت حمایت دولت ترکیه قرار دارد، لیر ترکیه در این بخش رایج است و هزینه های روزمرگی و مخارج زندگی با لیر پرداخت می شود. به همین دلیل میزان هزینه ی زندگی در قبرس شمالی متفاوت از قبرس جنوبی بوده که به مراتب کمتر است. این تفاوت باعث شده است که مهاجران قبرس شمالی را به عنوان مقصد خود انتخاب نمایند.

قبرس جنوبی که تحت حمایت دولت یونان است. پیش از سال 2008 در قبرس جنوبی واحد پول پوند بود، از این تاریخ به بعد به دنبال پیوستن به اتحادیه اروپا، واحد پول در قبرس جنوبی یورو شد. همانطور که می دانید، هزینه های مخارج زندگی در هر منطقه با پول رایج آن محاسبه می شود. در قبرس جنوبی نیز هزینه های روزمرگی با یورو محاسبه شده که در مقایسه با هزینه های زندگی در قبرس شمالی برای مهاجران بیش تر می باشد. به همین دلیل قبرس شمالی از نظر هزینه های زندگی برای مهاجران مقرون به صرفه تر بوده و بیش تر مورد استقبال مهاجران قرار می گیرد.

میانگین جمعیت قبرس شمالی و قبرس جنوبی

براساس آمارهای اعلام شده در سال اخیر جمعیت جزیره قبرس1.220.000 (یک میلیون ودویست و بیست هزارنفر) است. حدود 400000 نفر ساکن قبرس شمالی بوده و ماباقی که حدود 800000 نفر هستند در قبرس جنوبی ساکن اند.

مبنی بر تحلیل های سازمان ملل متحد میانگین سنی در این جزیره 37.3 می باشد که این آمار نشانی از جمعیت جوان است. همچنین امید به زندگی در قبرس 81.5 سال است که نشان دهنده ی رفاه بالا دراین کشور است.

آیا پرچم قبرس شمالی و قبرس جنوبی تفاوت دارد؟

جالب است بدانید که علاوه بر زبان و پول، دو بخش قبرس شمالی و قبرس جنوبی در پرچم نیز متفاوت اند. پرچم قبرس شمالی برگرفته از پرچم کشور ترکیه است. زمینه پرچم قبرس شمالی سفید بوده و دو خط قرمز که نمادی از خون ترک هایی است که در جنگ و درگیری های قبرس کشته شده اند و در بالا و پایین آن قرار داشته و هلال و ستاره ای قرمز رنگ در مرکز آن قرار گرفته که اشاره به ترک تبار بودن این جامعه دارد.

تفاوت قبرس شمالی و قبرس جنوبی
پرچم قبرس شمالی

در نقطه ی مقابل پرچم قبرس جنوبی قرار دارد. این پرچم در سال 1960 پس از توافق زوریخ و لندن که منجر به استقلال کشور قبرس به عنوان کشوری مستقل شد، توسط هنرمند قبرسی طراحی شد. اگر به تصویر این پرچم به خوبی توجه کرده باشید، خواهید دید که نمادهایی که در این پرچم به کار رفته است، نشانی از صلح دارند.

در پرچم قبرس جنوبی، تصویر قبرس به رنگ نارنجی مایل به مسی بر پس زمینه ای سفید رنگ قرار گرفته است. در زیر این تصویر دو شاخه زیتون سبز قرار دارد که به صلح جوامع یونانی و ترک اشاره دارد. رنگ نارنجی متمایل به مسی نشان از وجود معادن زیاد مس در این جزیره می باشد. رنگ سفید پس زمینه نیز نمادی از صلح است.

تفاوت قبرس شمالی و قبرس جنوبی
پرچم قبرس جنوبی

همسایگان قبرس شمالی کدامند؟

افزون بر موارد مذکور، قبرس شمالی و قبرس جنوبی در همسایگی خود نیز تفاوت هایی دارند.  قبرس شمالی از سه ضلع مختلف توسط آب احاطه شده و تنها از ضلع جنوبی اش با قبرس جنوبی مرز زمینی مشترک دارد. قبرس شمالی از راه آب، از شمال با کشور ترکیه، از شرق با سوریه و از غرب با یونان مالت و ایتالیا در ارتباط است.

در این بخش شما را با تفاوت های رایج و زندگی در قبرس شمالی و جنوبی آشنا ساختیم. شما می توانید با بررسی شرایط زندگی مهاجرت به قبرس شمالی یا جنوبی را انتخاب نمایید. برای کسب اطلاعات بیش تر در این زمینه و همچنین خرید ملک در قبرس شمالی می توانید با کاشناسان مجموعه ادلیا ارتباط برقرار نمایید.

شماره تماس : 905338742205+

امتیاز دهید

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه
مشاوره رایگان
Scan the code