تحصیل در پرتغال

 • 1 ماه پیش
 • 0

هر ساله داوطلبان زیادی برای تحصیل در پرتغال اقدام به دریافت ویزای تحصیلی می کنند و پرتغال از بهترین کشورهای اروپایی است. تراز علمی دانشگاه های پرتغال بالا و در اکثر رشته ها اساتید برتر اروپا کلاس ها را تدریس می کنند. در سال های اخیر بر اساس تغییرات نظام آموزشی، پذیرش دانشگاه ها و نحوه ورود دانشجو به مقاطع تحصیلی دانشگاهی آسانتر شده است. به همین دلیل امروزه افراد بیشتری برای تحصیل در پرتغال درخواست می دهند.

لیسبون پایتخت پرتغال که برترین مراکز دانشگاهی را داراست، دانشگاه ها به زبان اصلی پرتغالی برگزار می شود. اما دانشجویان بین الملل به زبان انگلیسی، اسپانیایی نیز امکان تحصیل دارند. در حال حاضر عموم دانشگاه ها به سه دسته دانشگاه های خصوصی، دولتی و پلی تکنیک تقسیم شده است. طبق آمار اعلام شده در سایت دانشگاه های پرتغال، اکنون 14 واحد دانشگاهی دولتی و 15 واحد دانشگاه پلی تکنیک برای ادامه تحصیل دانشجویان بین الملل آماده پذیرش هستند. دانشگاه های پلی تکنیک بیشتر مهارت محور هستند . رشته های تحصیلی این دانشگاه ها مخصوص و با رشته های تحصیلی دانشگاه آزاد و دولتی تفاوت دارد.

تحصیل در پرتغال
تحصیل در پرتغال

مزیت  ادامه تحصیل در پرتغال

اگر شما هم برای ادامه تحصیل در پرتغال و راه یابی به دانشگاهی این کشور تردید دارید بهتر است بدانید که مزیت های خوبی نسبت به سایر کشورهای اروپایی دارد که عبارتند از:

 • امکان دریافت بورسیه های تحصیلی
 • امکان دریافت ویزای یک نفر برای همراه
 • دسترسی به مدرن ترین سیستم و امکانات آموزشی
 • بدون نیاز به مدرک زبان
 • پذیرش بدون محدودیت سنی

شرایط لازم برای پذیرفته شدن

در پرتغال شرایط بسیار آسانتر از کشورهای دیگر است. عدم محدودیت سنی یکی از شرایطی است که به افراد بیشتری امکان تحصیل در دانشگاه های عالی را میدهد. به طور کلی چند معیار اساسی برای سنجش داوطلب در کل دانشگاه های پرتغال بررسی می شود.

 • ریز نمرات سطح بالا
 • حدود معدل
 • میزان تسلط بر زبان خارجی موردنظر دانشگاه
 • اوضاع مالی دانشجو
 • در صورتی که داوطلب در این موارد جایگاه مناسبتری داشته باشد، به راحتی پذیرفته میشود.

تحصیلات در دانشگاه های پرتغال در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا امکان پذیر است. البته بورسیه تحصیلی نیز برای دانشجویان برتر در مقطع مختلف ارائه می شود.

تحصیل مقطع کارشناسی در پرتغال

مقطع کارشناسی با گذراندن 180 یا 240 واحد درسی در مدت 4 سال پایان می یابد. قبل از ورود به این مقطع حتما مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی را باید ارائه کنید. اگر مدرک پیش دانشگاهی ندارید، باید قبل از دانشگاه دوره کالج را بگذارنید. دوران تحصیل دانشجویان به مدت ده ساعت در هفته حق کار دارند. البته کار دانشجویی به معنی یک دوره کاراموزی است. ولی قطعا برای داشتن شغل تمام وقت بعد دوره کارشناسی به شما کمک می کند. حقوق این کا روزی ها از ساعتی 20 یورو تا 90 یورو متغیر است.

تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در پرتغال

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید مدرک آیلتس زبان انگلیسی با نمره 6 یا 6.5 داشته باشند. البته برخی رشته ها که کاملا پرتغالی زبان برگزار می شوند. باید مدرک زبان پرتغالی را دریافت و در این رشته ها ثبت نام کرد. تحصیل به زبان پرتغالی شهریه کمتر و شرایط مناسبتری دارد. کلاس های آموزشی این دوره به زبان انگلیسی و پرتغالی برگزار می شود. باید در این دوره 90 الی 120 واحد درسی را بگذرانند. تحصیلات در این مقطع 2 سال تحصیلی زمان می برد. افراد در دوران تحصیل کارشناسی ارشد، حق 20 ساعت کار دانشجویی دارند. البته بعد فارغ التحصیلی یک سال زمان برای ماندن در پرتغال و یافتن شغل دلخواه را دارند. اگر شغل داشته باشید و پنج سال متوالی در پرتغال زندگی کنید، موفق به دریافت اقامت دائم پرتغال می شوید.

تحصیل مقطع دکترا

برای دریافت پذیرش در مقطع دکترا، باید با اساتید راهنما رشته موردنظر در دانشگاه های مختلف مکاتبه کنید. در صورتی که استادی به شما اکی بدهد، حق ورود به آن دانشگاه را خواهید داشت. برای ورود به دوره دکترا باید مدرک آیلتس زبان انگلیسی را داشته باشید. در طول 3 یا پنج سال تحصیل امکان بهره مندی از برترین اساتید و استفاده از منابع علمی پیشرفته دارید. برای تامین هزینه های دانشجویی دوره دکترا، به مدت 30 ساعت در هفته حق کار دانشجویی دارید. میزان دستمزد در حدود ساعتی 50 یورو و برای تامین برخی هزینه ها مبلغ مناسبی است.

مدارک لازم دریافت ویزای تحصیل در پرتغال

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیل در پرتغال

زمانی که با درخواست تحصیل در یکی از دانشگاه های پرتغال موافقت شود و شما به عنوان دانشجو پذیرفته شوید. باید برای دریافت ویزای تحصیل درپرتغال اقدام کنید. ویزای تحصیلی مدت اعتبارش محدود و برابر مدت زمان تحصیل شما می باشد. برای دریافت ویزا یکسری مدارک و اسناد هویتی را باید ارسال نمایید.

 • گواهی مهارت زبان انگلیسی
 • دو عدد عکس استاندارد
 • تاییدیه عدم سوء پیشینه
 • ارائه تاییدیه دانشگاه پذیرش شده
 • مدارک مربوط به سوابق تحصیلی
 • اسناد هویتی شناسنامه و گذرنامه
 • ارائه سند تمکن مالی

بورسیه برای تحصیل در پرتغال

دانشگاه های پرتغال به منظور ارائه تسهیلات آموزشی به دانشجویان بین الملل مقطع لیسانس و فوق لیسانس و در برخی رشته ها در مقطع دکترا بورسیه اعطا می کنند. حق دریافت بورسیه برای کشورهای اروپایی یا غیر اتحادیه اروپا یکسان است. بورسیه تحصیلی یک امتیاز و به همین دلیل شرایط دریافت کاملا رقابتی دارد. در صورتی که دانشجویان شرایط تحصیلی ویژه آن بورسیه را دارا باشند، حق دریافت دارند. برخی بورسیه های پرتغال عبارتند از:

 • بورسیه دانشگاه لیسبون به دانشجویان رشته MBA
 • بورسیه تحصیلات در دانشگاه پنسیلوانیا
 • بورسیه تحقیقات برای دانشگاه پورتو
 • بورسیه آموزشی TEDES به افرادی که اوضاع مالی مناسبی ندارند، داده می شود.
 • بورس تحصیلی برای دانشجویان دوره دکترا FCT به منظور امور تحقیقاتی و برای ارتباطات علمی در سطح بین المللی
 • بورس تحصیلی برای دوره آراسموس، برای دانشجویان برتر اروپایی و غیر اروپا

دانشگاه های برتر برای تحصیل در پرتغال

برای افرادی که به عنوان دانشجوی بین الملل قصد تحصیل در پرتغال دارند،دانشگاه و سطح کیفی آموزشی و جایگاه علمی اهمیت دارد. در پرتغال دو سیستم دانشگاه های پلی تکنیک و دانشگاههای دولتی رشته های متفاوتی را آموزشی دهند. اکثر دانشگاه های پلی تکنیک رشته های مهندسی،پزشکی و حرفه آموزی را ارائه می دهند. طوری که دانشجویان بعد فارغ التحصیلی حتما وارد بازار کار می شوند. برای اطلاعات بیشتر شما برخی از دانشگاه های برتر پرتغال را معرفی می کنیم.

دانشگاه آویسو

یکی از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در رشته های الکترونیک، مخابرات، نانو، مدیریت صنعتی، ومهندسی می باشد.این دانشگاه در سال 1973 تاسیس و برنامه های تحقیقاتی قوی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا را از دانشجویان خواهان است. این سیستم تحقیقاتی قوی سبب بالا بردن میزان دانش علمی دانشجویان و افزایش سطح علمی شده است.

دانشگاه کیمبره

این دانشگاه قدیمی ترین ساختمان دانشگاه سراسری در شهر کیمبره است. هر ساله حدود 21000 دانشجو در رشته های مختلف دارد. که حدود 12 درصد دانشجویان بین الملل هستند. اکثر دوره های آموزشی به زبان اصلی پرتغال برگزار و رده علمی بالایی در بین دانشگاه های پرتغال دارد.

دانشگاه پورتو

این دانشگاه در شهر پورتو در سال 1912 تاسیس و در حال حاضر بیشتر از 30000 دانشجو مشغول به تحصیل در رشته های مختلف دارد. حدود 3000 نفر دانشجویان بین الملل علاقمند به تحصیل در رشته های این مرکز فعالیت می کنند. این دانشگاه مراکز تحقیقاتی معتبر در زمینه زیست مولکولی، ایمونولوژی، پژوهشکده سیستم های رایانه ای دارد. در این زمینه  برترین تحقیقات مطرح در سطح جهانی را انجام و به ثبت رسانده اند.

دانشگاه لیسبون

بزرگترین دانشگاه پایتخت پرتغال است. دارای 18 دانشکده و حدود 50 هزار دانشجو در آن فعالیت می کنند. برای تحصیل در رشته های مهندسی، طراحی و نقشه کشی، هنر و علوم انسانی از سال 2013 به بعد کلاس آموزشی برگزار می کند.

دانشگاه مینهو

این دانشگاه در شهر براگا تاسیس واکنون دارای دو ساختمان مرکزی است. از نظر رتبه علمی QS دارای رنکینگ 400 است. دانشجویان بین الملل این مرکز علمی در کنار استفاده از شرایط علمی خوب؛ فرصت زندگی با هزینه های نسبتا کمتر در این شهر را دارند.

خوابگاه های دانشجویی

در اکثر دانشگاه ها از جمله دانشگاه لیسبون، خوابگاه دانشجویی به افراد تعلق می گیرد. ساختمان دانشگاه دارای بلوک های متعدد و اتاق های دو تخته است. سالن غذاخوری، زمین بازی، سالن ورزشی، اتاق رایانه، سالن مطالعه مهمترین بخش های داخلی خوابگاه هستند. دانشجویان حق استفاده رایگان از تمام این سالن ها را دارند. در زمانی که در دانشگاه پذیرفته و ثبت نام نمایید. باید از طریق دانشگاه درخواست دریافت خوابگاه را نیز ارسال کنید. بعد از بررسی شرایط شما، احتمالا با درخواستتان موافقت و سکونت در خابگاه برایتان امکان پذیر می شود.

هزینه تحصیل در پرتغال

هزینه تحصیل در پرتغال

از زمانی که شما قصد تحصیل در پرتغال رامی گیرید تا زمان ورود به دانشگاه هزینه های زیادی در زمینه ثبت نام برای پذیرش، دریافت ویزای تحصیلی، هزینه ترجمه مدارک، هست. بعد از ورود به دانشگاه هزینه ها شامل: شهریه دانشگاه، مسکن یا خوابگاه، غذا، رفت و آمد وسایرهزینه های جانبی را باید بپردازید. شهریه تحصیلی دانشگاه های دولتی کمتر از شهریه تحصیلی دانشگاه های البته خصوصی و پلی تکنیک است.

البته هر مقطع تحصیلی شهریه مختص به خودش را دارد. زیرا هر مقطع دروس متفاوت و میزان دوره مشخصی دارد. شهریه تحصیلی به طور میانگین برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی رشد حدودا 1000 تا 1500 یورو در سال است. برای دوره دکترا تمامی رشته ها محدوده هزینه از 2600 یورو تا 3500 یورو در سال است. البته این قیمت در دانشگاه های خصوصی و پلی تکنیک از سالانه 4000 یورو به بالا حساب می گردد. در مدت تحصیل دانشجویی تمام هزینه های زندگی اعم از رفت و آمد، اجاره مسکن، غذا، تلفن، اینترنت در حدود 15000 یورو در سال برای دانشجویان شهرهای بزرگی مثل لیسبون است. در حالی که در شهرهای کوچکتر این هزینه به 11000 نیز کاهش می باید. البته مدیریت هزینه ها بستگی به انتخاب های شما در طول اقامتتان دارد.

سخن پایانی

تحصیل در پرتغال بهترین موقعیت برای حضور در دانشگاه های معتبر اروپاست. اگر شما هم علاقمند به تحصیل در پرتغال هستید، آمار دانشگاه های برتر پرتغال را جمع آوری کنید. رنکینگ علمی دانشگاه ها را مقایسه نمایید. سپس رشته تحصیلی موردنظرتان را بیابید. در نظر داشته باشید که رشته ها در دانشگاه های پلی تکنیک و دانشگاه های دولتی و خصوصی با هم فرق دارد. به یاد داشته باشید که هزینه تحصیلی در دانشگاه های دولتی از سایر مراکز کمتر و معمولا زبان اصلی پرتغال در این موسسات تدریس می شود. برای انتخاب بهتر دانشگاه و رشته، صدرصد به مشاوره با متخصصان مهاجرتی نیاز دارید. تیم هلدینگ ادلیا شامل کارشناسان خبره و خوش سابقه برای مهاجرت تحصیلی است. در صورت تماس و دریافت نوبت مشاوره، اطلاعات مهم درباره ویزای تحصیلی پرتغال و شرایط زندگی در این کشور را دریافت نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه
مشاوره رایگان
Scan the code