تحصیل در اسپانیا

 • 1 ماه پیش
 • 0

در حال حاضر اسپانیا یکی از کشورهای پیشرفته اروپاست. اصلاحات آموزشی، بهبود بستر آموزشی و بروزرسانی تکنیک آموزشی سبب افزایش داوطلبان برای ادامه تحصیل در اسپانیا شده است. کشور اسپانیا شامل 17 منطقه خودمختار است که بر اساس نظام آموزشی یکپارچه مراکز تحصیلی را اداره می کنند. اکنون بیش از 70 دانشگاه برتر در اسپانیا دانشجوی بومی و بین المللی می پذیرد. دانشجویان بین الملل برای ورود و پذیرفته شدن در دانشگاههای اسپانیا نیاز به آزمون ورودی ندارند. این شرایط سبب آسانتر شدن دریافت ویزای شینگن نسبت به سایر کشورهای اروپایی شده است.

تحصیل در اسپانیا مزایای زیادی دارد. هم در یک کشور پیشرفته مدتی زندگی میکنید و با فرهنگ و سیستم زندگی مردم اروپا اشنا می شوید. مهارت زبان اسپانیایی و انگلیسی تان تقویت می شود. در ضمن در پایان تحصیلات تخصصی مشاغل پردرآمدی را می توان کسب و اقامت دائم در اسپانیا داشته باشید. شما به عنوان داوطلب تحصیل در دانشگاه های اسپانیا نیاز به دریافت مشاوره و راهنمایی دقیق از مراجع معتبر دارید. موسسه ادلیا یکی از مراکز برتر در زمینه مهاجرت و زندگی در کشورهای اروپایی، دارای تیمی متخصص برای ارائه مشاوره تحصیل در اسپانیا و دریافت ویزای تحصیلی است.

تحصیل در اسپانیا
تحصیل در اسپانیا

تحصیل دانشگاهی در اسپانیا

اسپانیا مانند سایر کشورهای اروپا یکی از امضاکنندگان معاهده بولونیاست. بنابراین نظام آموزشی تحصیلات دانشگاهی در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا انجام می شود. بر اساس تسهیلاتی که اسپانیا برای دانشجویان تصویب نموده تحصیل در برخی رشته های کارشناسی رایگان و شهریه دوره ارشد و دکترا نیز نسبت به فرانسه، آلمان یا سایر کشورها کمتر است.

تحصیلات در مقطع کارشناسی

دانشجویان دوره کارشناسی، ملزم به گذراندن 2400 واحد درسی، در مدت زمان 3 یا 4 ساله هستند. در پایان دوره مدرک کارشناسی یا به اصطلاح گواهی معتبر Grado داده می شود. برای تحصیل در این مقطع مهارت زبان اسپانیایی واجب است. زیرا اکثرا به زبان اسپانیا تدریس می شود. شهریه تحصیلی برای تحصیل در دانشگاههای دولتی کم، اما برخی دانشگاههای خصوصی بیش از 1000 یورو برای یکسال تحصیلی شهریه دریافت می کنند. البته این رقم بر اساس رشته تحصیلی و رتبه دانشگاهها متغیر ست.

تحصیلات در مقطع کارشناسی ارشد

دوره کارشناسی ارشد حدود یک تا دوسال به طول می انجامد. در این مدت کوتاه شهریه بسیار کمی از دانشجویان دریافت می شود. دانشجویان در این دوره آموزشهای عملی و سطح بالا دارند. در حدی که هر دانشجو بعد از فارغ التحصیلی از دوره کارشناسی ارشد، مهارت لازم برای داشتن شغل تخصصی رادارد. به همین دلیل اکثر دانشجویان کارشناسی تا پایان ارشد ادامه تحصیل می دهند.

تحصیل مقطع دکترا

در دانشگاه های اسپانیا، تحصیل دکترا برای گذراندن تمام واحدهای آموزشی و ارائه تز دکترا سه سال زمان لازم دارد. البته برخی از رشته ها دانشجویان نیازبه دو سال زمان بیشتر دارند، که درصورتی که هیئت علمی دانشگاه بپذیرد می توانند این وقت اضافه را دریافت کنند. بیشتر دروس آموزشی دکترا در سال اول ارائه می شود. بنابراین بیشترین مقدار شهریه تحصیل در سال اول دریافت و در حدود 2200 تا 3600 یوروست. دوره دکتری همانند دوره ارشد به زبان انگلیسی تدریس می شود. بنابراین مهارت مکالمه انگلیسی و اسپانیایی از جمله موارد مهم برای تحصیل در اسپانیاست.

لیست برترین دانشگاه ها برای تحصیل در اسپانیا

تعدادی از دانشگاه های اسپانیا ترازعلمی بالاتر و رتبه برتری در اروپا دارند. تمامی دانشجویان این دانشگاهها بعد از پایان تحصیل در اسپانیا، به عنوان متخصص فارغ التحصیل و سریعا جذب بازار کار می شوند.

 • دانشگاه پامپلونا: یکی از دانشگاه های خصوصی برتر در سطح اروپا و جهان
 • دانشگاه بارسلونا: معتبرترین دانشگاه دولتی در شهر بارسلونا، که دارای 100 رشته تحصیلی و مقاطع تحصیلی تا دکترا می باشد.
 • دانشگاه والنسیا: با سابقه ترین دانشگاه اروپا که حدود یک قرن سابقه تدریس دارد.اکثرا افراد نابغه در این مرکز تحصیل کرده اند.
 • دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا: متخصص در زمینه مهندسی و علوم فناوری در دنیا
 • دانشگاه کامپلونتس مادرید: بزرگترین دانشگاه اسپانیا برای تحصیل در رشته های مختلف علوم مهندسی، علوم انسانی و پزشکی

دریافت پذیرش دانشگاه برای تحصیل در اسپانیا

مدارک لازم برای دریافت پذیرش دانشگاه برای تحصیل در اسپانیا

برای دریافت ویزای تحصیلی دراسپانیا، ابتدا باید مجوز پذیرفته شدن در دانشگاه مدنظرتان را دارا باشید. برای دریافت پذیرش دانشگاه در رشته موردنظر ارسال مدارک زیر الزامی است.

 • اسناد هویتی مانند پاسپورت
 • دو عدد عکس در ابعاد استاندارد
 • گواهی ریز نمرات تحصیلی دبیرستان
 • مدارک تحصیلی مربوط به آخرین مقطع تحصیلی و ترجمه آنها
 • گواهینامه مهارت زبان اسپانیا و انگلیسی
 • توصیه نامه انگیزه نامه

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیل در اسپانیا

زمانی که برای ورود به دانشگاه و پذیرفته شدن در رشته موردنظر اقدام نمایید. مدارک ارسالی بررسی و نهایتا رای دانشگاه برای پذیرش یا عدم پذیرش به شما ارسال می شود. در صورت توافق دانشگاه با شما اولین اقدام دریافت ویزای تحصیل در اسپانیا است. مدارک ضروری برای ویزاشامل:

 • گذرنامه دارای اعتبار
 • تعدادی عکس با ابعاد استاندارد
 • دریافت بیمه درمانی و ارسال مدرک
 • ارسال فرم درخواست تکمیل شده
 • مدارک مربوط به ثبت پذیرش در دانشگاه
 • مدارک تاییدیه تمکن مالی
 • ارسال نشانی محل اقامت اسپانیا
 • پرداخت هزینه به میزان 80 یورو

مدارک دریافت ویزای تحصیل در اسپانیا

هزینه تحصیل در اسپانیا

تحصیل در اسپانیا برای دانشجویان بین الملل مربوط به بخش های مختلفی مثل مسکن، خوراک، پوشاک و حمل و نقل و شهریه دانشگاه می باشد. پرداخت تمامی این هزینه ها مقداری بالاست . اما در عوض این امر بعد از فارغ التحصیلی می توانند شغلی داشته باشند که درامدش چندین برابر هزینه های دوران دانشجویی است.

هزینه روزانه:

اکثر امور روزانه مانند هزینه تلفن، آب و برق و گاز، هزینه اینترنت و غذا و رفت و آمد دارای هزینه هستند. حداقل هزینه برای این امور در حدود 600 تا 3000 یوروست.

هزینه جزوات آموزشی:

در برخی از دروس دانشجویان باید برای تهیه کتاب و جزوات آموزشی هزینه جدا ازشهریه بپردازند. که معمولا این رقم برابر 30 تا 60 یورو در سال است.

اسپانیا دارای شهرهای متعدد و بزرگی مانند بارسلونا و مادرید است. دانشجویانی که در شهرهای بزرگ تحصیل می کنند باید حدود 400 تا 1500 یورو برای یک ماه کرایه مسکن یا اجاره خوابگاه بدهند.

هزینه تفریحی:

برای زندگی و گذراندن اوقات تفریح ، رفتن به کنسرت، سینما یا هر فعالیتی ماهیانه هزینه های متغیری باید پرداخت.

شهریه دانشگاه:

شهریه دانشگاه که بر اساس رشته و مقطع تحصیلی با هم فرق دارند. در دانشگاه های دولتی حدود 500 تا 1000 یورو در سال است. در دانشگاه های خصوصی از 5000 تا 20000 یورو در سال می باشد.

هزینه تحصیل در اسپانیا

مزیت های تحصیل در اسپانیا

دانشگاههای معتبر:

اسپانیا دارای 79 دانشگاه برتر و مطرح در سراسر جهان است. رتبه علمی برخی از این دانشگاهها در رده برترین ای اروپا ثبت شده است. بنابراین تحصیل در دانشگاه های اسپانیا و دریافت مدرک اعتبارعلمی بالایی دارد. نهایتا دانشجویان در رشته خود به عنوان متخصص واقعی توانایی کار دارند.

افزایش مهارت زبان:

به دلیل ارائه اکثر دروس به زبان اسپانیایی، تحصیلات سبب تقویت مهارت زبان اسپانیایی شده، بنابراین دانشجویان بین الملل بعد تحصیل در اسپانیا خیلی راحتتردر جامعه اسپانیا زندگی و با مردم آنجا ارتباط برقرار می کنند.

آشنایی با سبک زندگی اروپایی:

اسپانیا کشوری با مقاصد گردشگری زیاد، دارای فرهنگ پیشرفته و تحصیل در اسپانیا،  موجب آشنایی با اداب و رسوم اسپانیا و تصمیم به زندگی همیشگی در این کشور می شود.

بازار کار:

توسعه اقتصادی اسپانیا، و ثبات نرخ تورم موجب بازار کار پررونق و دستمزدهای بالاست. در این کشور در تمام زمینه های دانشگاهی از علوم مهندسی تا علوم انسانی مشاغل دولتی و خصوصی وجود دارد. اکثر دانشجویان بعد از اتمام کارشناسی ارشد می توانند، وارد بازار کار شده و موقعیت های شغلی مهمی داشته باشند.

بازار کار بعد از تحصیل در اسپانیا

تخصص شغلی:

تحصیل در دانشگاه ها در برخی رشته ها مانند علوم مهندسی، ارتباطات، تجارت و صنعت گردشگری سبب کارامدی به عنوان متخصص در مشاغل تخصصی مربوطه می شود.

کاریابی ها:

برخی مراکز به عنوان کاریابی آگهی های نیروهای موردنیاز شرکتهای خصوصی را پخش می کنند. از طریق ثبت نام دراین مراکز امکان یافتن شغل مناسب زیاد است.

مهاجرتی:

اگر به عنوان مهاجر وارد اسپانیا شده اید باید تحصیلات لازم را سپری و سپس از طریق مرکز مهاجرت بنابر شرایط کاری خاص این افراد جویای کار باشید.

دوره های کارآموزی:

در برخی از رشته های تحصیلی مثل علوم مهندسی که عملی هستند، حضور در دوره های کارآموزی در کنار تحصیل می تواند روند کاریابی و استخدام شما به عنوان فرد ماهر و متخصص را آسانتر نماید.

سخن پایانی

دانشگاه های اسپانیا در حوزه های مختلف علمی دانشجوی بین المللی می پذیرند. اکثرا دانشگاههایی با تراز علمی بالایی هستند. برای تحصیل در اسپانیا ابتدا باید مدارک مربوط به دریافت پذیرش ازدانشگاه را ارسال کنید. در اسپانیا نیز مانند سایر کشورهای اروپایی قوانین خاصی حاکم و داوطلب باید تا حدودی سابقه علمی مناسبی داشته باشد تا در دانشگاه پذیرفته شود. بعد از ارسال مدارک و دریافت تاییدیه دانشگاه باید اقدام به دریافت ویزای تحصیلی نمایید. توجه داشته باشید برای ادامه تحصیل باید شرایط مالی مناسبی برای پرداخت هزینه هایتان داشته باشید. هزینه شهریه، خوابگاه، غذا، تفریحات و رفت و امد تا پایان تحصیلات و قبل از دریافت کار به عهده خودتان است.

در حال حاضر بیش از ده مرکز خدمات مهاجرتی برای دریافت ویزای تحصیلی اروپا نوبت مشاوره می دهند. موسسه ادلیا یکی از بهترین موسسات فعال در زمینه مهاجرت و دریافت ویزای تحصیلی در اروپاست. با مراجعه حضوری و دریافت مشاوره از کارشناسان آگاه مجموعه، درست ترین تصمیم را نسبت به ادامه تحصیل در اسپانیا بگیرید. قطعا مشاوران ما تمام روند تحصیل و یافتن شغل بعد از تحصیل را برایتان بازگو می کنند. البته تیم ما پشتیبان همیشگی شما در امور مهاجرتی است.

5/5 - (1 امتیاز)

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه
مشاوره رایگان
Scan the code