اقامت و مهاجرت به اسپانیا

 • 2 ماه پیش
 • 0

مانند بسیاری از کشورهای اروپایی، اسپانیا نیز دارای شرایط مهاجرپذیری و روش‌های متنوع مهاجرت و اقامت است. کشور اسپانیا در غرب اروپا و در همسایگی کشورهای پرتغال و فرانسه قرار دارد که در مادرید پایتخت زیبایی‌های اروپا و جهان، مردم به اسپانیا صحبت می‌کنند. این کشور ۴ فصل بوده و سواحل مدیترانه آن مقصد مهاجران میلیونی از تمام جهان است.

روش‌هایی مانند تحصیل، گردشگری، سرمایه‌گذاری، خرید ملک و غیره از راه‌های اقامت و مهاجرت اسپانیا بوده که هر کدام شرایط و قوانین، قیمت و هزینه و مدارک متفاوت و متنوعی دارند. بنابراین با آگاهی از این موارد برای همه کسانی که قصد مهاجرت کوتاه مدت یا بلند مدت به اسپانیا دارند، تصمیم‌گیری برای انتخاب بهترین روش اقامت راحت خواهد شد.

دلایل انتخاب اقامت و مهاجرت در اسپانیا

فرهنگ و مناظر تاریخی و طبیعی اسپانیا باعث جذابیت همیشگی آن در دید مردم جهان به ویژه ایرانیان شده است. فرهنگ و اجتماع اسپانیا، ترکیبی سنتی و مدرن داشته که در کنار آن، آب و هوای گرم و مدیترانه‌ای آن، یک زندگی ایده‌آل و لذت بخش را محقق می‌کند. همچنین تنوع غذایی، جشنواره‌ها، رویدادها و سیستم قوی بهداشت و درمان آن در تمامی اتحادیه اروپا و جهان کیفیت و شهرتی ممتاز و ویژه دارد. از دلایل دیگر انتخاب اسپانیا به عنوان برترین مقصد مهاجرتی، سیاست‌های مهاجرپذیری آن است که با هدف جذب متخصصان، کارآفرینان و سرمایه‌گذاران و اعطای ویزای گلد و طلایی حمایت و تشویق همه جانبه از گروه‌های مختلف به ویژه خریداران املاک و سرمایه‌گذاران حقیقی بوده است.

شرایط اقامت و مهاجرت اسپانیا
شرایط اقامت و مهاجرت اسپانیا

شرایط و قوانین اقامت و مهاجرت به اسپانیا

برای اقامت و مهاجرت به اسپانیا به تمکن مالی و شرایط سنی مجاز ۱۸ سال نیاز است. علاوه بر این سوابق کاری و رزومه علمی و مهارتی نیز می‌تواند برای مهاجرت فوری به این کشور مفید باشد و برای همه این موارد و شیوه‌های مهاجرتی، نداشتن سوء پیشینه مهاجران الزامی است. از طرفی تسلط به زبان اسپانیایی و برخورداری از پاسپورت معتبر به همراه مدارک دیگر و مورد نیاز انواع روش مهاجرتی، برای اقامت آسان در این کشور کمک خواهد کرد.

اسپانیا سومین پاسپورت معتبر و برتر جهان را داشته و امکان اقامت خانوادگی نیز در این کشور وجود دارد. از طرفی افراد بعد از ۶ تا ۸ ماه اقامت، امکان سفر و اجازه زندگی در دیگر کشورهای اروپایی را دارند و می‌توان فرزندان را در بهترین مدارس اسپانیا ثبت‌نام کرد. امکان سفر مستقیم و بدون ویزا بعد از اثبات توانایی مالی بدون انتقال سرمایه و وجوه نیز به اسپانیا وجود دارد.

راه‌های اقامت و مهاجرت به اسپانیا

حدود ۶ روش اصلی به همراه دیگر موارد برای مهاجرت و اخذ اقامت در اسپانیا وجود دارد که با توجه به اهداف افراد انتخاب هر روش متفاوت و نیازمند داشتن شرایط و مدارکی متفاوت است. از طریق این روش‌ها مانند سرمایه‌گذاری یا روش‌های کوتاه مدت ابتدا اقامت موقت و سپس اقامت دائم و یا تابعیت برای فرد و خانواده او محقق خواهد شد. این روش‌های کلی مهاجرت به اسپانیا عبارتند از:

 • به روش خرید ملک
 • به روش تحصیل
 • به روش کار
 • به روش ثبت شرکت
 • به روش تمکن مالی
 • به روش پناهندگی و ازدواج
 • به روش تولد و خود اشتغالی
اقامت و مهاجرت به اسپانیا از طریق کار
اقامت و مهاجرت به اسپانیا از طریق کار

۱) اقامت و مهاجرت به اسپانیا از طریق کار

برای دریافت ویزای کاری اسپانیا به جاب آفر یا پیشنهاد کاری از سوی کارفرمایان در این کشور نیاز است. با ارائه درخواست نیروی کار خارجی و اثبات مدارک و مهارت و تخصص خود، می‌توان ویزای کاری این کشور را با پرداخت هزینه آن دریافت کرد. مهاجران بعد از سه سال می‌توانند با کار و زندگی در اسپانیا به راحتی از مزیت اقامت دائم و بعد از ۵ سال نیز امکان درخواست تابعیت و شهروندی اسپانیا را خواهند داشت. در این کشور نرخ بیکاری پایین بوده و حداقل دستمزد نیروی کار نیز با توجه به شغل و سوابق کاری متفاوت است. مزیت این نوع اقامت و مهاجرت امکان همراهی همسر و فرزندان شخص مهاجر است.

اقامت و مهاجرت اسپانیا از طریق خرید ملک
اقامت و مهاجرت اسپانیا از طریق خرید ملک

۲) اقامت و مهاجرت به اسپانیا از طریق خرید ملک

امروزه افراد زیادی با خرید یک واحد آپارتمانی یا ویلایی در یک فرایند راحت و فوری، به مهاجرت و اقامت در بهترین مناطق اسپانیا دست یافته‌اند. فرایند خرید ملک تا مهاجرت و اقامت طی ۳ تا ۶ ماه طول کشیده و فرد برای دریافت گلدن ویزای اسپانیا باید یا یک ملک به ارزش ۵۰۰ هزار یورو خریداری کنند یا در مجموع چند ملک به این ارزش سرمایه‌گذاری نمایند. با این فرایند، افراد حتی بدون حضور فیزیکی نیز می‌توانند در املاک به صرفه این کشور در بهترین مناطق سرمایه‌گذاری کنند و همسر و فرزندان خود را نیز در این تجربه اقامتی ویژه، همراه نمایند. زیرا مهاجرت همراه با خانواده به دیگر کشورهای حوزه شینگن نیز از طریق خرید ملک در اسپانیا در کنار امکان کار و تحصیل برای افراد محقق خواهد شد. بعد از خرید ملک از اقامت حدود ۳ تا ۵ سال برخوردار شده و در صورت داشتن بیمه و عدم سوابق کیفری در کشور مبدا و مقصد، امکان اخذ تابعیت و پاسپورت اسپانیا و مزایای آن برای مهاجران وجود دارد.

۳) اقامت و مهاجرت به اسپانیا به روش سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری روشی کلی برای مهاجرت و اقامت موقت یا دائمی در اسپانیا بوده و خرید ملک، کارآفرینی، خرید سهام و اوراق یا ثبت شرکت از جمله زیرمجموعه‌های این روش هستند. برای ثبت شرکت به ۳ هزار تا ۶۰ هزار یورو و برای اوراق و سهام تا ۲ میلیون یورو نیز می‌توان در بازارهای سودآور اسپانیا سرمایه‌گذاری کرد. بنابراین با وجود بهتر بودن شرایط خرید ملک نسبت به دیگر روش‌های سرمایه‌گذاری در اسپانیا، همه این موارد از گلدن ویزا، امکان سفر و کار بدون محدودیت در اروپا، همراهی خانواده و دیگر مزایا برخوردار هستند.

فرایند سرمایه‌گذاری نیز حدود ۳ تا ۵ ماه زمان لازم دارد و افراد مهاجر ابتدا از اقامت ۱ تا ۲ سال با امکان تمدید تا ۵ سال داشته و سپس اقدام به دریافت شهروندی خواهند نمود. در این سایت به کمک مشاوران برتر در زمینه خرید ملک و بهترین روش مهاجرت به اسپانیا، می‌توان تصمیم بهتری برای انتقال سرمایه به این کشور و فواید یا تفاوت‌های آن دریافت کرد.

اقامت و مهاجرت اسپانیا به روش تحصیلی
اقامت و مهاجرت اسپانیا به روش تحصیلی

۴) اقامت و مهاجرت اسپانیا به روش تحصیلی

برای تحصیل در اسپانیا دانشگاه‌های دولتی و خصوصی متنوعی برای رشته‌ها و مقاطع کارشناسی، ارشد و دکترا وجود دارد. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی حدود ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو در هر ترم بوده و دانشجویان خارجی باید به زبان انگلیسی یا اسپانیایی آگاه و از سطح مناسبی برای هر دوره برخوردار باشند. ویزای دانشجویی مانند خرید ملک در اسپانیا از متقاضیان زیادی برخوردار بوده و این گروه مهاجران باید برای تحصیل در دانشگاه خصوصی از توان مالی ۶ هزار تا ۱۸ هزار یورو برخوردار باشند. بنابراین بهترین شرایط تحصیل در اسپانیا برای دانشجویان بین‌المللی با ایجاد موقعیت پیشرفت و اساتید مطرح و ممتاز، تنوع دروس و رشته‌ها و هزینه مناسب و به صرفه تحصیل در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی و تاپ‌ترین دانشگاه‌ها فراهم شده است.

۵) اقامت و مهاجرت اسپانیا به روش تمکن مالی

دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی بین ۶ تا ۸ ماه طول کشیده و افراد به مدارکی مانند نامه تمکن، گواهی سلامت و بیمه، گواهی عدم سوء پیشینه، مدارک شغلی و تحصیلی نیاز دارند. همچنین اخذ کارت شهروندی اسپانیا بعد از ۵ سال سکونت، امکان همراهی خانواده، امکان اشتغال و سرمایه‌گذاری، برخورداری از خدمات درمانی و آموزش برای همه افراد خانواده، عدم پرداخت مالیات در روش تمکن مالی و غیره از جمله مزایای این روش است.

برای اخذ این اقامت باید برای خانواده اثبات درآمد ماهانه حداقل حدود ۱۲۰ میلیون تومان یا ۲ هزار یورو وجود داشته باشد. بنابراین گردش حساب افراد باید در حدود ۶ ماه برای دولت اسپانیا اثبات شود، زیرا بدون امکان توانایی حمایت مالی سرپرست از دیگر اعضای خانواده، اخذ این اقامت ممکن نخواهد بود.

اقامت و مهاجرت به اسپانیا به روش ازدواج
اقامت و مهاجرت به اسپانیا به روش ازدواج

۶) اقامت و مهاجرت اسپانیا به روش ازدواج و پناهندگی

اقامت و مهاجرت به روش ازدواج در اسپانیا باید از طریق ازدواج با یک فرد دارای ملیت اسپانیا ممکن شود. این اقامت باید حداقل یک سال به صورتی واقعی نه صوری تداوم داشته باشد و به مدارکی مانند پاسپورت، گواهی عدم سوء پیشینه، ویزا، کارت اقامت، سند ازدواج و هزینه ۶۰ تا ۱۰۰ یورو نیاز است.

اقامت از طریق پناهندگی خطرات و مشکلات خاص خود را دارد و به عنوان کمترین روش معتبر و بدترین شیوه اقامت در اسپانیا است. بنابراین شخصی که به دلیل عقاید مذهبی، سیاسی، خطرات جانی و دیگر موارد درخواست مهاجرت به اسپانیا دهد، باید مطابق قوانین آن اقدام نمایند.

۷) اقامت و مهاجرت اسپانیا به روش تولد و خود اشتغالی

ویزای خود اشتغالی یا فریلنسری امکان فعالیت در بخش کشاورزی، خدمات و ساخت و ساز را فراهم کرده و نیاز به یک طرح یا پلن کاری دارد. در این نوع اقامت ابتدا برای یک سال، سپس ۲ سال و تا ۵ سال امکان اقامت وجود دارد. داشتن شرایط سنی و توانایی مالی از شروط پیش‌ نیاز این کشور است.

برای ویزای تولد نیز باید یکی از پدر یا مادر نوزاد از اصالت اسپانیایی برخوردار باشند زیرا در این کشور اصالت از خون بوده نه خاک، بنابراین با متولد شدن یک نوزاد در این کشور امکان اقامت و تابعیت فراهم نخواهد شد.

قیمت و هزینه اقامت و مهاجرت به اسپانیا

برای هر روش مهاجرت به اسپانیا مبالغ و هزینه‌های اصلی و فرعی زیادی وجود دارد که قیمت کلی یا نهایی آن‌ها بستگی به اهداف مهاجرتی آن‌ها دارد. با این وجود هزینه ویزای مختلف مهاجرت اسپانیا بین ۸۰ تا ۱۰۰ یورو بوده که این مبلغ برای کودکان حدود ۴۰ یورو است. هزینه بیمه درمانی برای شخص مهاجر ۵۰۰ یورو و برای ویزای تحصیلی به ۹۰۰ یورو ماهانه، ویزای کاری به ۷۰ یورو روزانه، ویزای سرمایه‌گذاری نیز به ۶۰ هزار تا ۲ میلیون یورو نیاز است. همچنین هزینه زندگی و اقامت در شهرهای مختلف اسپانیا مانند مادرید، والنسیا، بارسلون، گرانادا و غیره با هم متفاوت است. با این وجود هزینه زندگی ماهانه در مادرید برای فرد حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو بدون هزینه اجاره است و برای اجاره واحدهای یک خوابه حدود ۷۰۰ تا ۱۳۰۰ یورو است.

مدارک لازم برای اقامت و مهاجرت به اسپانیا
مدارک لازم برای اقامت و مهاجرت به اسپانیا

مدارک لازم برای اقامت و مهاجرت به اسپانیا

برای هر روش مهاجرتی منحصر به فرد اسپانیا، به مدارک و اسناد حقیقی، کامل و معتبری نیاز است. با این وجود مهاجرت تحصیلی به نامه پذیرش نهایی دانشگاه، مدرک زبان انگلیسی یا اسپانیایی، ریز نمرات و مدارک تحصیلی و ویزای تحصیلی نیاز دارد. همچنین برای مهاجرت از طریق ثبت شرکت و خرید ملک به تمکن مالی، ویزای طلایی، مدارک هویتی، طرح و رزومه و دیگر موارد نیاز است. مدارک این روش‌‌های محبوب و رایج مهاجرتی اسپانیا در کنار سایر موارد زیر باید به سفارتخانه تحویل داده شوند که عبارتند از:

 • مدارک فرم‌های تکمیلی هر ویزای درخواستی
 • مدارک مالی و گردش حساب
 • مدارک شناسایی فردی و هویتی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • عکس و اسناد بیمه مسافرتی
 • پاسپورت معتبر و دارای صفحات خالی
 • مدارک ترجمه انگلیسی
 • مدارک تسلط به زبان اسپانیایی یا انگلیسی
 • رزومه، طرح کاری یا قرار داد خرید ملک

مراحل اقامت و مهاجرت به اسپانیا

فردی که قصد اقامت طولانی یا موقت در اسپانیا یا هر کشور دیگر را دارد باید بر اساس اصول، با مشورت افراد با تجربه و مطابق مراحل مهم اقدام به تکمیل این فرایند نماید. اقامت و مهاجرت به اسپانیا شامل چند مرحله بوده که با انجام آن‌ها به راحتی در شهرهای مختلف آن می‌توان زندگی کرد. این مراحل عبارتند از:

 • تحقیق و برنامه‌ریزی
 • آشنایی با قوانین و مقررات کشور
 • بررسی هزینه و قیمت کلی زندگی و مهاجرت
 • انتخاب ویزای مورد هدف مانند ویزای تحصیلی، گلدن ویزا و غیره
 • تهیه و تکمیل مدارک مورد نیاز
 • ارسال درخواست مهاجرت و ویزا به کنسولگری و سفارت اسپانیا

  

مزایای اقامت و مهاجرت به اسپانیا
مزایای اقامت و مهاجرت به اسپانیا

مزایای اقامت و مهاجرت به اسپانیا

اسپانیا کشوری محبوب در بین مردم اتحادیه اروپا و تمام جهان است. دلیل این شهرت و علاقه جهانی نیز استانداردهای بالای زندگی در اسپانیا بوده که مزایای دیگر آن نیز باعث افزایش مهاجرت و اقامت در این کشور شده است. از جمله مزایای ویژه اخذ اقامت و مهاجرت به اسپانیا عبارتند از:

 • هزینه زندگی ارزان و پایین
 • سیستم بهداشت و درمان بسیار مجهز و ممتاز
 • هزینه اجاره خانه، حمل و نقل و سرگرمی در اسپانیا
 • استانداردهای مناسب زندگی
 • کشوری با حداکثر امنیت و حداقل جرم و جنایت
 • داشتن بهترین برنامه‌های سرمایه‌گذاری از جمله خرید ملک
 • آب و هوای مناسب و مدیترانه‌ای مطبوع
 • فرهنگ و اجتماع پویا و غنی اسپانیا

مواردی که در بالا ذکر شدند در نهایت به شما کمک میکنند تا با صفر تا صد اقامت و مهاجرت به اسپانیا آشنا شوید و تصمیم بگیرید که این کار را انجام دهید یا خیر. در صورت نیاز برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با مشاوران و کارشناسان ما در این زمینه در ارتباط باشید و بهترین راهنمایی هایی ممکن در این زمینه را دریافت نمایید.

5/5 - (2 امتیاز)

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه
مشاوره رایگان
Scan the code