مهاجرت

 • 7 ماه پیش
 • 0
immigration

انسان کمال گراست و برای رسیدن به بهترین‌ها مدام در حال تلاش و کوشش است. بشریت همواره به فکر پیشرفت و ارتقای زندگی است و همین مسئله سبب شده تا مهاجرت به خارج از کشور برای انسان ها گزینه مطلوب شناخته شود!

همین امید به بهتر شدن و رسیدن به آرزوهاست که باعث شده انسان‌ها به فکر مهاجرت به کشوری غیر از وطن خود افتادند. هر فرد با توجه به شرایط، اهداف و بودجه‌ی مالی خود، کشور مشخصی را انتخاب کرده و راه‌های رسیدن به آن را بررسی می‌کند.

برای اکثریت جمعیت مهاجر ایرانی، برخی کشورها به نسبت برخی دیگر مناسب‌تر هستند. البته اگر شما نیز جزو دسته‌ای هستید که از لحاظ مالی محدودیتی ندارید، می‌توانید در به کشورهایی مهاجرت کنید که در بالاترین سطوح رفاه و کیفیت زندگی برای شهروندانشان قرار دارند

حالا به معرفی کشورهای مناسب برای مهاجرت تمام اقشار به خصوص ایرانیان می‌پردازیم.

مهاجرت

مهاجرت به هر جا به جایی طولانی مدتی اطلاق می‌شود. این جا بجایی می‌تواند بسیار طولانی مانند دریافت اقامت یک کشور دیگر باشد و یا می‌تواند مانند سفر توریستی کوتاه مدت باشد.

مهاجرت معمولا به نفع کشور مبدا و مقصد است. نیروی مازاد در کشور مبدا، با ورود به کشور مقصد، کمبود نیروی کار آن کشور را جبران می‌کند. بنابراین تصوری که غالبا فکر می‌کنند فرد مهاجر صرفا یک مصرف کننده است کاملا اشتباه است.

immigration-2

بهترین کشورها برای مهاجرت را بشناسید

از هر لحاظی که بخواهیم  یک کشور ایده آل برای مهاجرت را معرفی کنیم، نام کشور کانادا در صدر جدول است. این کشور بی‌نظیر، بسیار مهاجر پذیر بوده و امکانات و شرایط عالی را برای شهروندان و مهاجران فراهم می‌کند.

پس از کانادا مناسب‌ترین کشورها را برای مهاجرت در لیست زیر مشاهده می‌کنید:

 • استرالیا
 • قبرس شمالی
 • آلمان
 • اسپانیا
 • پرتغال
 • نیوزلند

همانطور که گفتیم، مهم است که با توجه به هدف، شرایط و بوجه‌ی مالیتان، کشور مناسب خود را انتخاب نمایید.

بهترین کشور برای مهاجرت سال 2024

طبق بررسی‌ها و تحقیقات در سال‌های اخیر، بهترین کشورها برای مهاجرت در سال 2024 به شرح زیر است:

 1. پرتغال
 2. آلمان
 3. قبرس شمالی
 4. اسپانیا
 5. کانادا
 6. استرالیا
 7. نیوزلند
 8. سوئیس
 9. امارات متحد عربی

در بین این کشورها، مهاجرت به قبرس شمالی برای ایرانیان یکی از بهترین گزینه‌هاست. دلایل زیادی برای این موضوع وجود دارد که باید به طور مفصل به آن پرداخته شود؛ اما می‌توان گفت که مهم‌ترین دلیل آن، نزدیکی به ایران و مناسب بودن هزینه‌های زندگی و خرید ملک در قبرس شمالی است.

immigration-3

اصلی ترین روش‌های مهاجرت

روش‌های زیادی برای مهاجرت به کشورهای مختلف وجود دارد. در بین آن‌ها، مهم‌ترین‌ها، مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری و مهاجرت از طریق سرمایه گذاری است. روش سرمایه گذاری، خود شامل روش‌های جذاب و پرطرفداری مانند خرید ملک است.

اکثر کشورها این روش‌ها را دارند. برخی از آن‌ها، روش‌هایی مانند ازدواج، تولد، تمکن مالی و… را نیز جزو روش‌های مهاجرت و اقامت به کشورشان قبول دارند.

پناهندگی نیز یکی از انواع روش‌های مهاجرت است اما این روش با وجود خطرات و مشکلات متعددی که به همراه دارد، اصلا توصیه نمی‌شود.

مهاجرت کاری

فرد مهاجر می‌تواند در این روش، به واسطه‌ی یافتن شغل در کشور مقصد، اقامت آن کشور را به دست آورد. در این روش فرد مهاجر می‌تواند مهارت شغلی متفاوتی را تجریه کرده، درآمد بیشتر کسب کرده و آزادانه در کشوری جدید زندگی و از امکانات و امتیازات آن کشور بهره ببرد.

مهاجرت تحصیلی

مهاجرت تحصیلی جزو مهاجرت‌های موقت است. در این روش، فرد دانشجو مستلزم است که پس از اتمام دوره‌ی تحصیل، به کشور خود برگردد. البته در شرایطی، فرد می‌تواند پس از اتمام دوره‌ی تحصیل خود، در آن کشور کار پیدا کرده و یا از طریق ازدواج، اقامت دائم و شهروندی را دریافت کند.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

فردی که از طریق سرمایه گذاری در کشوری غیر از محل اقامت خود، به فکر کسب درآمد و استفاده از شرایط اقتصادی کشورهای توسعه یافته است، می‌تواند از این طریق اقامت دائمی خود را در آن کشور به دست آورد.

immigration-4

مراحل کلی مهاجرت

در اولین قدم برای مهاجرت شما باید مشخص کنید که قصد مهاجرت و اقامت در کدام کشور را دارید. برای اینکه بتوانید به صورت اصولی مهاجرت کرده و به نتایج دلخواهتان برسید، باید با دقت و حساسیت بالا، چک کنید که آیا واقعا کشوری که مد نظر دارید، می‌تواند نیازها و خواسته‌هایتان را برآورده کند یا نه!

سه مرحله‌ی اصلی برای یک مهاجرت اصولی به شرح زیر هستند:

ارزیابی مهاجرت

در اولین قدم شما باید از طریق کمک گرفتن از یک فرد آگاه و با تجربه، شرایط گرفتن ویزا در کشورهای مختلف را بررسی کنید. با این کار متوجه خواهید شد که چه نوع ویزایی مناسب شما است که باعث هدر رفت زمان و هزینه‌تان نشود.

مشاوره مهاجرت

اکنون که کشور مورد نظرتان را انتخاب کردید باید با کارشناسان حرفه‌ای و آگاه، مشورت کرده تا با آگاهی بالا، مدارک را تکمیل و بهترین نتیجه‌ی دلخواه را بگیرید. دانستن شرایط، نیازها و داشته‌های شما، می‌تواند به مشاور کمک کند تا قدم به قدم، در بهترین راه‌ها همراه شما بوده تا به موفقیت کامل برسید.

اقدام به مهاجرت

پس از گذراندن دو مرحله‌ی اول، شما کشور مقصد و ویزای مناسب خود را انتخاب کرده و آگاهی کافی درباره‌ی این دو موضوع خواهید داشت. اکنون باید به این فکر کنید که آیا می‌توانید به تنهایی تمامی امور مربوط به مهاجرت را انجام دهید یا نیاز به یک وکیل و یا تیم حرفه‌ای دارید تا با در نظر گرفتن تمام جوانب حقوقی، در نهایت موفق به مهاجرت شوید؟

پروسه‌ی اخذ ویزا و مهاجرت، یک روند پیچیده و دشوار است. لزا کمتر شخصی توانسته به تنهایی و بدون کمک مشاور و وکیل ویزایش را دریافت کند. دانستن قوانین به روز کشور مبدا و مقصد، تهیه و جمع آوری مدارک، نحوه‌ی صحیح ارائه‌ی آن به اداره‌ی مهاجرت و … همه مواردی هستند که به آسانی نمی‌توانید تنهایی انجام دهید.

همچنین تسلط کامل به زبان انگلیسی و یا زبان رسمی کشور مقصد یکی از مهم‌ترین نکات برای موفقیت در دریافت ویزا است.

کدام یک از روش ها برای مهاجرت بهتر است؟

همانطور که اشاره کردیم، در جستجوی یک زندگی بهتر و فرصت‌های جدید، مهاجرت امری مهم و غیرقابل اجتناب برای بسیاری از افراد است. با افزایش روزافزون ارتباطات جهانی، انتخاب یک روش مهاجرت مناسب می‌تواند تأثیر بزرگی بر زندگی فردی داشته باشد. در بررسی مزایا و معایب روش‌های مختلف مهاجرت، چند روش اصلی برای مهاجرت به طور گسترده مورد توجه قرار می‌گیرند: مهاجرت کاری، مهاجرت تحصیلی و مهاجرت خانوادگی و مهاجرت سرمایه گذاری

مهاجرت کاری اغلب به عنوان راهی برای دستیابی به فرصت‌های شغلی و درآمد مناسب در کشور مقصد در نظر گرفته می‌شود. این روش، افراد را قادر می‌سازد تا با استفاده از مهارت‌ها و تخصص‌های خود، در بازار کار بین‌المللی موفقیت‌آمیز عمل کنند. اما، مهاجرت کاری نیازمند پیچیدگی‌های قانونی و ممکن است با چالش‌های فرهنگی و زبانی همراه باشد. به علاوه، این روش ممکن است به دلیل تغییرات در بازار کار و وضعیت اقتصادی کشور مقصد، با ریسک‌هایی مواجه شود.

یک حقیقت مهم، مهاجرین تا زمانی که در کشور موردنظر شهروند نشوند حق رای ندارند!

مهاجرین تا زمانی که در کشور موردنظر شهروند نشوند، معمولاً حق رای ندارند. سیاستمداران و دیگرانی که می‌خواهند مهاجرت را محدود کنند، ادعا می‌کنند که مهاجران غیرقانونی می‌توانند رای دهند. اما واقعیت این است که مهاجران – از جمله مهاجران غیرقانونی – بدون توجه به اینکه آیا کشور مورنظر برای آنها گواهینامه رانندگی صادر می‌کند یا خیر، نمی‌توانند تا زمانی که تابعیت خود را کسب کنند، برای رای دادن ثبت نام کنند. برای مثال برخی ایالات های اتحادیه آمریکا مانند کلمبیا و شانزده ایالت دیگر به مهاجران غیرقانونی اجازه می‌دهند تا کارت شناسایی ایالتی را در قالب گواهینامه رانندگی دریافت کنند و همه ایالت‌ها برای مهاجرانی که ویزای موقت و دائم دارند، مدارک شناسایی صادر می‌کنند. این مجوزها، با ارائه یک شناسه معتبر و افزایش امنیت عمومی همراه هستند، اما به مهاجران حق رای دادن در انتخابات را نمی‌دهند.

برای رای دادن، همه ایالت‌ها به جز یک ایالت نیاز دارند که ابتدا شخص برای رای دادن ثبت نام کند. برای این کار، متقاضی باید تابعیت ایالات متحده خود را کسب کرده و تأیید کند. تدابیر جدی بسیاری وجود دارد تا اطمینان حاصل شود که فقط شهروندان می‌توانند رای دهند، و هر کسی که تلاش کند این قاعده را نقض کند، با مجازات سنگینی مواجه خواهد شد. به همین دلیل، تلاش‌هایی که برای تخطی از این مقررات صورت می‌گیرد، هیچ‌گاه منجر به شمارش آرا یا تأیید رأی‌های غیرمجاز نمی‌شود.

چند درصد از مهاجرین به زبان انگلیسی صحبت می کنند؟

در میان مهاجران 5 ساله و بالاتر، نیمی از آنها (53 درصد) به زبان انگلیسی مسلط هستند، یا به خوبی انگلیسی صحبت می‌کنند. مهاجران مکزیکی کمترین میزان تسلط بر زبان انگلیسی را دارند (34٪) و پس از آن، مهاجران از آمریکای مرکزی (35٪)، آسیای شرقی و جنوب شرقی (50٪) و آمریکای جنوبی (56٪) قرار دارند. اگر بخواهیم مقایسه دقیقی داشته باشیم باید گفت مهاجران از کشورهایی نظیر کانادا (96٪)، اقیانوسیه (82٪)، اروپا (75٪) و کشورهای جنوب صحرای آفریقا (74٪) بالاترین میزان تسلط بر زبان انگلیسی را دارند.

هر چه مهاجران مدت بیشتری در ایالات متحده زندگی کرده باشند، احتمال تسلط آنها به زبان انگلیسی بیشتر است. حدود 47 درصد از مهاجرانی که پنج سال یا کمتر در ایالات متحده زندگی می‌کنند، مهارت دارند، در حالی که بیش از نیمی (57٪) از مهاجرانی که به مدت 20 سال یا بیشتر در ایالات متحده زندگی کرده‌اند، به زبان انگلیسی مسلط هستند. در میان مهاجران 5 ساله و بالاتر، زبان اسپانیایی رایج‌ترین زبان است، حدود 42 درصد از مهاجران در ایالات متحده در خانه اسپانیایی صحبت می‌کنند.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی بر آن شد تا بررسی کاملی از مهاجرت به خارج از کشور داشته باشیم. همانطور که مطالعه کردید، مهاجرت، یک مسیر جذاب برای دستیابی به فرصت‌های جدید، توسعه شخصی و حرفه‌ای، و تجربه زندگی در محیط‌های مختلف است. این فرآیند، فرصتی برای افراد است تا به دنبال آموزش‌هایی با کیفیت بالا، سرمایه گذاری های پرسورد و…، در کشورهای دیگر باشند و با تنوع فرهنگی و زندگی اجتماعی آشنا شوند. در این میان موضوعات مختلفی را نظیر بهترین کشورها برای مهاجرت، روش های مختلف مهاجرت، مراحل مهاجرت و…، مورد بررسی قرار دادیم.

5/5 - (1 امتیاز)

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه
باز کردن چت
1
پیام در واتساپ
سلام
در واتساپ با ما در ارتباط باشید.