تحصیل در قبرس شمالی

 • 1 سال پیش
 • 0

امروزه دانشگاه های قبرس شمالی به دلیل امتیازهایی که دارند، جزو الویت های دانشجویان به ویژه دانشجویان ایرانی برای تحصیل قرار گرفته اند. از مهم ترین امتیازهایی که دانشگاه های قبرس شمالی دارند، این است که برای تحصیل در آن دانشگاه ها نیازی به داشتن مدارک زبان انگلیسی مانند تافل و آیلتس نیست. اگربه دنبال تحصیل در قبرس شمالی هستید، توصیه می کنیم که این مطلب را از دست ندهید، زیرا در این بخش تمامی نکاتی که ممکن است برای تحصیل رایگان در قبرس شمالی به دانستنش نیاز داشته باشید، به صورت خلاصه شرح داده خواهد شد. به علاوه اگر تمایل به دریافت مشاوره رایگان زیر نظر بهترین وکیلان و کارشناسان را دارید، می توانید با شرکت سامادل از طریق شماره واتساپ زیر تماس گرفته و راهنمایی های لازم را از کارشناسان تحصیل این مجموعه دریافت نمایید.

آن چه در این بخش خواهیم خواند:

 1.  آشنایی با جزیره قبرس شمالی
 2. سیستم آموزشی در قبرس چگونه است؟
 3. آشنایی و تحصیل در مدارس قبرس شمالی
 4. آشنایی و تحصیل در دانشگاه های قبرس شمال
  1. مقطع تحصیلی فوق دیپلم در قبرس شمالی
  2. مقطع تحصیلی کارشناسی در قبرس شمالی
  3. مقطع تحصیل کارشناسی ارشد قبرس شمالی
  4. مقطع تحصیل PHD دکترا در قبرس شمالی
 5. معرفی دانشگاه های برتر قبرس شمالی
 6. برآورد شهریه، بورسیه و هزینه های تحصیل در قبرس شمالی
 7. زبان دانشگاه ها برای تحصیل در قبرس
 8. بررسی ارزیابی و سیستم نمره دهی در قبرس شمالی
 9. پذیرش و مدارک مورد نیاز برای تحصیل در قبرس شمالی
 10. بورسیه های تحصیلی در قبرس شمالی
 11. هزینه های زندگی دانشجویی در قبرس شمالی
 12. شرایط کار برای دانشجویان در قبرس شمالی
 13. اقامت قبرس شمالی پس از اتمام تحصیل
 14. چرا تحصیل در قبرس شمالی توصیه می شود

تماس مستقیم روی واتساپ

فرم مشاوره رایگان

آشنایی با جزیره قبرس شمالی در یک نگاه

تحصیل در قبرس شمالی
سواحل قبرس شمالی

در ابتدا ممکن است برای شما این سوال پیش آید که قبرس شمالی کجاست؟ جزیره ی قبرس برای ما ایرانی ها نامی آشناست. همه ما کم و بیش با این جزیره آشنایی داریم. قبرس شمالی یکی از جزایر بزرگ و زیبای دریای مدیترانه است که به سبب زیبایی هایی که دارد، سالانه تعداد قابل توجهی از گردشگران را در سراسر جهان به خود جذب کرده است. بخش شمالی این جزیره به قبرس شمالی یا قبرس ترک معروف است.

همانطور که اشاره کردیم، قبرس شمالی دارای جاذبه هایی چون طبیعت بکر، سواحل زیبا، آب و هوای معتدل و مدیترانه ای است، و به واسطه ی امکانات تفریحی که دارد سالانه از ملیت های مختلف، گردشگران قابل توجه را به سمت خود فرا می خواند. همچنین به دلیل سیستم آموزشی استاندارد و معتبری که دارد، در سال های اخیر ما شاهد استقبال دانشجویان ملیت های مختلف برای تحصیل در این کشور هستیم.

قبرس شمالی در میان کشورهای مختلف رتبه پنجم جهانی لحاظ امنیتی را به خود اختصاص داده است. بنابراین این کشور مقصدی امن و آرام برای مسافرانش خواهد بود. قبرس شمالی در دوره های مختلف تحت سلطه ی کشورهایی چون ترکیه و انگلیس بوده است و دستاورد حکمرانی این حکومت ها، رواج زبان ترکی و انگلیسی می باشد. علاوه بر این واحد پول قبرس شمالی متاثر از حکومت های فوق لیر ترکیه و پوند انگستان است. بدین ترتیب که لیر برای مخارج روزمرگی و پوند انگلستان برای خرید و فروش ملک و ماشین مورد استفاده قرار می گیرد.

سیستم آموزشی در قبرس چگونه است؟

اگر قصد ادامه تحصیل در قبرس شمالی را دارید، بهتر است از همان ابتدا نکات مهم در سیستم آموزشی این کشور را بدانید. سیستم آموزشی قبرس در دو بخش اصلی خلاصه می شود.

_ مدارس و دانشگاه های دولتی

_ مدارس و دانشگاه های خصوصی و بین المللی

لازم است بدانید که هر یک از بخش های فوق دارای کیفیت آموزشی بالایی بوده و زیر نظر آموزش و پرورش قبرس شمالی فعالیت می کنند.

اگر دقت کرده باشید، در ابتدای این مقاله اشاره کردیم که برای تحصیل در قبرس شمالی، شما نیازی به داشتن مدرک زبان انگلیسی مانند آیلتس و تافل نخواهید داشت. بنابراین اگر می خواهید تحصیل خود را به زبان انگلیسی آغاز کنید، نگران نباشید. شما می توانید به عنوان دانشجو یا بعد از گذراندن دوره ی آموزشی زبان یا همزمان با آموزش زبان، تحصیل در دانشگاه های قبرس شمالی را آغاز کنید.

نکته ی جالب توجه در مورد سیستم آموزشی قبرس شمالی، اجبار بودن تحصیل بوده و از سنین 5 تا 17 سال رایگان است.

آشنایی و تحصیل در مدارس قبرس شمالی

تحصیل در قبرس شمالی
آموزش دوره ابتدایی در قبرس شمالی

سیستم آموزشی در قبرس شمالی تحت نظارت وزارت آموزش و فرهنگ قبرس شمالی است و در آن دو سیستم آموزشی اصلی وجود دارد:

 • سیستم آموزشی دولتی
 • سیستم آموزشی خصوصی

سیستم آموزشی دولتی: در سیستم آموزشی دولتی، دانش‌آموزان بین سنین ۵ تا ۱۸ سال به مدارس دولتی می‌روند. سطح تحصیلات اجباری برای دانش‌آموزان تا سن ۱۸ سال، دوره دبیرستان است. در دوره دبیرستان، دانش‌آموزان به دو دسته علمی و حرفه‌ای تقسیم می‌شوند. علاوه بر این، دانش‌آموزان می‌توانند در رشته‌های مختلفی نظیر رشته‌های ریاضی، علوم انسانی و اجتماعی و زبان‌های خارجی در دوره دبیرستان تحصیل کنند.

سیستم آموزشی خصوصی: در سیستم آموزشی خصوصی نیز، مدارس خصوصی و موسسات آموزشی وجود دارد که تحصیلات ارائه شده در آن‌ها معادل با سطح تحصیلات دولتی است. بسیاری از دانش‌آموزان قبرس شمالی نیز به دلیل امکانات بهتر و کیفیت بالاتر آموزشی، در مدارس خصوصی تحصیل می‌کنند.

در مدارس قبرس شمالی، زبان تدریس به دو زبان ترکی استانبولی و انگلیسی انجام می شود.

آشنایی و تحصیل در دانشگاه های قبرس شمالی

تحصیل در قبرس شمالی
شرایط تحصیل در قبرس شمالی

همانطور که در بالا بدان اشاره شد، قبرس شمالی جزو کشورهایی است که دانشجو می پذیرد و به دنبال این موضوع شما شاهد دانشگاه های متعددی در این کشور خواهید بود. کلیه دانشگاه های این سرزمین زیر نظر وزارت آموزش، جوانان و ورزش ملی و شورای عالی برنامه ریزی، اعتبارسنجی و هماهنگی (Yodak) فعالیت کرده و از اعتبار کافی برخوردارند.

همانطور که اشاره شد، قبرس شمالی دانشگاه های متعددی دارد، اما عمده ی افرادی که جهت تحصیل به قبرس شمالی مهاجرت می کنند، معمولا سه دانشگاه را انتخاب می کنند که مورد تأیید اتحادیه اروپا، آمریکا و ترکیه است. در انتهای این مطلب دانشگاه های فوق را معرفی خواهیم کرد.

گرچه سایر دانشگاه های قبرس شمالی دارای امتیاز بوده و مورد تأیید می باشند. اما از نظر رتبه و رنکینگ در جایگاه قابل توجهی قرار ندارند.

مقطع تحصیلی فوق دیپلم در قبرس شمالی

فوق دیپلم یا همان دوره ی کاردانی در قبرس شمالی مانند سیستم آموزشی ایران دوره ای دوساله است. دانشچویان با گذراندن این دوره با معدل مشخص و قابل قبول می توانند به مقطع کارشناسی راه یابند.

مقطع تحصیلی کارشناسی در قبرس شمالی

تحصیل در مقطع کارشناسی در قبرس شمالی همانند سیستم ایران یک دوره ی چهارساله (8ترم) می باشد. آموزش و تحصیل در این مقطع به زبان انگلیسی است، اما هیچ الزامی به ارائه مدرک زبان انگلیسی برای اجازه تحصیل وجود ندارد. شما تنها بایستی به دانشگاه مورد نظر اپلای کنید. اگر شما دارای مدرک زبان مانند آیلتس با نمره حداقل 5 باشید، دیگر نیازی به آزمون زبان نخواهید داشت. حداقل معدل مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی در قبرس شمالی به شرح زیر است.

رشته تحصیلی(کارشناسی) حداقل معدل دیپلم مورد نیاز
دندانپزشکی/پزشکی/داروسازی/خلبانی 16/2
رشته های مهندسی 14/2
سایر رشته ها 13/2

نکته مهم: هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی از 3000الی 13000 یورو با توجه به رشته تحصیلی متغیر است.

مقطع تحصیل کارشناسی ارشد قبرس شمالی

بر اساس استاندارد بین المللی مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد در قبرس شمالی دوسال (3یا 4 ترم) به طول می انجامد. همانند دانشگاه های ایران، در پایان این مقطع تحصیلی ضمن تحویل رساله، ارائه شفاهی پایان نامه الزامی است.

برای این که در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل شوید، نیازی به آزمون ورودی نبوده و شما بسادگی می توانید برای ثبت نام ، مدرک تحصیلی مقطع گذشته ی خود را ارائه دهید.

اگر می خواهید در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های قبرس شمالی ثبت نام کنید، باید حداقل  نمره (2.5) یا (13.5) در ایران کسب کرده باشید.

مقطع تحصیل PHD دکترا در قبرس شمالی

اگر می خواهید در مقطع دکترا تحصیل کنید، به مدرک کارشناسی ارشد خود نیاز دارید. مطابق سیستم استاندارد جهانی این مقطع شامل 21 واحد(8 درس) می باشد.

مدت اتمام این دوره کاملا به خود دانشجو بستگی داشته و معمولا بین 2 الی5 سال طول می کشد. پس از این که آزمون جامع را گذراندید، می توانید دوره پایان نامه را آغاز کنید که در جمع 3تا 5 سال طول می کشد.

نکته جالب توجه این است که حتی در این مقطع تحصیلی شما نیازی به ارائه ی مدرک زبان انگلیسی نخواهید داشت. اما پیش از این که این که در آزمون شفاهی شرکت کنید، بایستی مقاله ای مرتبط با عنوان پایان نامه ی خود در نشریه های بین المللی ثبت کرده باشید.

هزینه ی تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا در قبرس شمالی از 5000 تا 10000 یورو متغیر می باشد.

رشته های پزشکی و دندان پزشکی از رشته های محبوب و پر درآمد در دانشگاه های قبرس می باشد. این رشته ها طرفدارانی بسیاری دارد. برای اظلاع از شرایط اخذ پذیرش در این رشته ها و شرایط آن ها با کارشناسان تیم سامادل تماس بگیرید.

تماس مستقیم روی واتساپ

فرم مشاوره رایگان

معرفی دانشگاه های برتر قبرس شمالی

در این بخش برخی از مهم ترین دانشگاه های قبرس شمالی که از رتبه برتری برخوردارند، معرفی می شوند:

نام دانشگاه شهر رتبه دانشگاه
دانشگاه خاورمیانه شرقی فاماگوستا 1
دانشگاه شرق نزدیک نیکوزیا 2
دانشگاه بین المللی قبرس نیکوزیا 3
دانشگاه آمریکایی گیرنه گیرنه 4
دانشگاه لروپایی لفک لفکوشا 5
کمپ METU قبرس شمالی مورفو 6
دانشگاه مدیترانه ای کارپاسیا نیکوزیا 7
دانشگاه علوم قبرس گیرنه 8
دانشگاه علوم و بهداشت مورفو 9

برآورد شهریه، بورسیه و هزینه های تحصیل در قبرس

بنا به دانشگاه و شهری که در آن تحصیل می کنید، هزینه های تحصیل متفاوت می باشد. یکی دیگر از عواملی که هزینه های تحصیل را تحت تأثیر قرار می دهد، رشته و مقطع تحصیلی است. بهتر است بدانید که هزینه ای تحصیل در قبرس شمالی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی کمتر بوده و مقرون به صرفه تر می باشد. حداقل شهریه ها برای تحصیل در مقطع کارشناسی 3000 یورو، مقطع کارشناسی ارشد 5000 یورو و مقطع دکترا 7000 یورو است.

اما در این میان خبرهای خوشی هم برای کسانی که قصد ادامه ی تحصیل در قبرس شمالی دارند، وجود دارد. قراردادهایی میان دانشگاه های ایران و قبرس شمالی صورت گرفته است. بر اساس این قرارداد فاکتورهایی برای ارزیابی دانشجویان در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد قرار می دهند که منطبق برآن ها پذیرفته شدگان از 50 درصد بورسیه می توانند بهره ببرند. در ادامه انواع بورسیه های تحصیلی در دانشگاه های قبرس شمالی را ارائه می دهیم.

بورسیه تحصیلی کامل بورسیه تحصیلی جزئی
شهریه کامل دانشگاه کمک هزینه (۲۰۰ دلار * ۱۲ ماه)
هزینه خوابگاه کمک هزینه ثابت (۱۲۰ لیر ترکیه / ترم)

دانشجویانی که قصد دریافت بورسیه تحصیلی را دارند، بایستی در ماه های سپتامبر و فوریه، نسبت به ارائه ی مدارکشان اقدام نمایند.

بررسی ارزیابی و سیستم نمره دهی در قبرس شمالی

دانشگاهها و موسسات آموزش عالی قبرس شمالی مطابق سیستم نمره دهی آمریکا (CGPA) عمل می کنند:

طبق استاندارد نمره دهی این سیستم، حداقل نمره 1 و حداکثر نمره 4 است. به طور کلی اگر دانشجو معدل 2 به بالا داشته باشد قبول شده و اگر دانشجویی معدل 3.5 کسب کند، به عنوان دانشجوی ممتاز آن دانشگاه معرفی خواهد شد.

در ادامه جدولی آماده کرده و ارائه خواهیم داد که در آن سیستم نمره دهی ایران و قبرس شمالی تطبیق داده شده است.

لیست نمرات در دانشگاه های ایران لیست نمرات در دانشگاه های قبرس شمالی
18-20 4
16-18 3/7
16 3/3
15 3
14 2/7
13 2/3
12/5 2
12 1/7
11/5 1/3
11 1
10 0/7
کمتر از 10 0

زبان دانشگاه ها برای تحصیل در قبرس

تحصیل در دانشگاه های قبرس شمالی به دو زبان انگلیسی و ترکی استانبولی می باشد و هیچ محدودیتی هم وجود ندارد. دانشچو بنا به انتخاب خود می تواند به زبان ترکی استانبولی و یا انگلیسی تحصیل کند.

پذیرش و مدارک مورد نیاز برای تحصیل در قبرس شمالی

در ادامه مدارکی که جهت پذیرش برای تحصیل در دانشگاه های قبرس بدان نیاز خواهید داشت، شرح داده خواهد شد:

 • ترجمه انگلیسی مدرک دوره تحصیلی قبل
 • ترجمه ریزنمرات دوره قبل
 • کپی پاسپورت
 • 4 قطعه عکس 6*4
 • نمره آیلتس 5-6 برای تمامی مقاطع تحصیلی در صورت در دست داشتن

نکته مهم قابل ذکر این است که  برای پذیرش در دانشگاه های قبرس شمالی داشتن مدرک زبان برای پذیرش الزامی نمی باشد و شما می توانید طی یک دوره یک ساله قبل از شروع تحصیل خود در دانشگاه های این کشور آمادگی لازم را بدست آورید.

شما بایستی مدارک فوق را به انگلیسی ترجمه کرده و به دانشگاه مورد نظرتان ارسال کنید. پس از این که مدارک شما توسط دانشگاه احراز و تأیید شد، نامه ای تحت عنوان (نامه پذیرش مشروط CAL) برایتان ارسال می شود. پس از پرداخت شهریه اولیه مندرج در CAL نامه پذیرش تحصیلی شما (UAL) از دانشگاه ارسال شده و شما بسادگی و بدون اخذ ویزا  می توانید به این کشور بروید.

شرایط زندگی در خوابگاه های قبرس شمالی

یکی از فاکتورهای مهم پس از اخذ پذیرش در دانشگاه زندگی در قبرس شمالی و مسکن برای دانشجو می باشد. تمامی دانشگاه های قبرس شمالی دارای خوابگاه هستند و در اختیار دانشجویان قرار می دهند. انتخاب خوابگاه متناسب با توان مالی هر دانشجو می تواند متفاوت باشد. همانند دانشگاه های ایران، خوابگاه های دانشگاه های قبرس شمالی دارای قوانین و مقررات خود است که دانشجو ملزم به رعایت آن قوانین می باشد.

لازم به ذکر است که اگر دانشجو هستید، توصیه می کنیم زندگی در خوابگاه را انتخاب کنید، زیرا نسبت به اجاره آپارتمان مقرون به صرفه می باشد و شما ملزم به پرداخت هزینه هایی مانند پول برق، آب و اینترنت نخواهید بود. مهم تر از همه به دلیل حضور خوابگاه ها در دانشگاه شما از پرداخت کرایه برای رفت و آمد به دانشگاه معاف خواهید شد.

به طور میانگین هزینه های زندگی در خوابگاه برای هر فرد در سال مبلغی حدود 2500 دلار است. این مبلغ هزینه هایی مانند آب، برق، اینترنت و سایر موارد را پوشش می دهد. اما اگر دانشجویی قصد اجاره خانه داشته باشد، بایستی ماهیانه 1400 لیر بپردازد. این مبلغ هزینه قبوض را شامل نمی شود و هر فرد بایستی ماهانه حدود 300 لیر بابت قبوض آب و برق بپردازد.

هزینه خورد و خوراک در قبرس شمالی برای زندگی دانشجویی

در ابتدا باید بگوییم که برآورد هزینه های خورد و خوراک متناسب با سلیقه و سبک زندگی هر فرد متفاوت است. همانطور که پیش تر بدان اشاره کردیم، هزینه های خوراک و زندگی روزمره با لیر ترکیه و از لحاظ تفاوت ارزش ارز، به واحد پولی کشور ما بسیار نزدیک است. به طور متوسط هزینه های زندگی هر دانشجو به صورت ماهیانه مابین 350 تا 600 دلار است. هزینه های خوراک در بیرون از منزل بسیار گران تر است. در نتیجه توصیه می شود دانشجویان تا حد امکان از غذاهای خانگی استفاده کنند.

شرایط کار برای دانشجویان در قبرس شمالی

دانشجویان پس از این که فارغ التحصیل شدند، اگر به زبان انگلیسی و ترکی مسلط باشند، به سرعت می توانند مشغول به کار شوند. دانشجویانی که در حال تحصیل هستند هم شرایطی مشابه دارند با تفاوت این که به صورت نیمه وقت می توانند کار کنند. دانشجویان مجازند که تنها 20 ساعت در هفته کار کنند. دستمزد آن ها در صورت داشتن کار نیمه وقت ماهانه حدود 300 دلار است.

اقامت قبرس شمالی پس از اتمام تحصیل

پس از این که تحصیل شما در قبرس شمالی به اتمام رسید و فارغ التحصیل شدید، وقت آن است که مجوز کار دریافت کرده و در بخش های مختلف مانند اداره ها، بانک ها، فروشگاه ها و یا هتل ها مشغول به کار شوید. لازم است بدانید که شما نیاز به دریافت پیشنهاد از جانب کارفرما خواهید داشت تا اجازه فعالیت برایتان صادر شود.

نکته ی مهم و جالب توجه این است که اکثر دانشگاه های قبرس شمالی واحدهایی دارند که به فارغ‌التحصیلان برای یافتن کار و اخذ اقامت قبرس شمالی کمک می‌کند. در نتیجه شما به وضوح خواهید دید که دانشجویان بعد از فارغ التحصیل شدن در کمتر از 3 ماه مشغول به کار می شوند.

در این بخش که گذشت، سعی کردیم هر آن چه را که دانشجویان عزیز برای تحصیل و مهاجرت به قبرس شمالی بدان نیاز خواهند داشت را شرح دهیم. در صورتی که نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات دقیق تر داشتید، می توانید با کارشناسان تحصیل ما در هلدینگ سامادل با شماره زیر تماس بگیرید.

تماس مستقیم روی واتساپ

فرم مشاوره رایگان

چرا تحصیل در قبرس شمالی توصیه می شود

امروزه بسیاری از جوانان از سراسر اروپا و سایر کشور ها برای تحصیل در قبرس شمالی اقدام می نمایند. دلایل بسیاری برای این امر وجود دارد که به برخی از مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد.

_ اعتبار بالا و پذیرفته شدن دانشگاه های قبرس شمالی در سطح بین المللی

_ بهرهمندی از کیفیت بالا و داشتن مطابقت با استانداردهای بین المللی

_ آموزش مطابق سیستم آموزشی آمریکا

_ هزیه های مقرون به صرفه تحصیل در قبرس شمالی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی

_ بهرهمندی از امکانات آموزشی، تفریجی، فرهنگی و ورزشی بالا در دانشگاه ها

_ بهرهمندی از خوابگاه های با کیفیت ضمن هزینه های پایین

_ شرایط زندگی در خوابگاه های قبرس شمالی

امتیاز دهید

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه
مشاوره رایگان
Scan the code